تبلیغات
نور ایمان - نوت‌بوک جا ماند
 
نور ایمان
اسلام پیروز است
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : عباس
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
دوستان عزیز، بیشتر دوست دارید چه مطالبی به وبلاگ افزوده شود؟


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


pokemyname.com : Site that Pokes Your First Name!

.

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز
یکشنبه 15 شهریور 1388 :: نویسنده : عباس

حذف استاندارد اجباری چهار قلم کالای IT واکنش‌های متفاوتی را در میان افراد و تشکل‌های این بازار رقم زد.

در پی انتشار خبر اولیه حذف چهار استاندارد اجباری کالاهای IT از سوی اتحادیه رایانه، دادهورزی و ماشینهای اداری که با واکنشهای متفاوتی از سوی فعالان صنف همراه بود، موسسه استاندارد از ابلاغ رسمی این خبر خودداری کرد و جالب آن که در حالیکه انتظار میرفت این رویداد جنجالی با تکیه بر طرفداران پرو پا قرصاش به صورتی فراگیر در صنف انتشار یابد، اما موسسه استاندارد با خودداری از اعلام نهایی این خبر، ابلاغ رسمی موضوع را منوط به تصمیمگیری نهایی کار گروه فنی مشترک پیگیر این طرح دانست، به طوریکه انتظار میرود برای قطعی انگاشتن این خبر، دست کم باید تا پایان گمانهزنی و بررسی کار گروه فنی یاد شده صبر کرد.

در این میان تقریبا بخش وسیعی از متصدیان صنفی با طرح دیدگاههای همگرا، به حمایت از اطلاعیه اخیر اتحادیه رایانه پرداختند و این موضوع را قطعا میتوان مقدمهای برای پیوستن استاندارد اجباری نوتبوک به لیست معدومین اجباری استاندارد در ماههای آتی به حساب آورد.

 

آنچه که صنف می‌خواهد

رئیس اتحادیه صنف رایانه، دادهورزی و ماشینهای اداری که اتحادیهاش با حمایت برخی از شرکتهای دارای نفوذ از پیش قراولان پیگیری طرح حذف استانداردهای اجباری به شمار میروند، با اشاره به سابقه برگزاری جلسات متعدد با موسسه استاندارد در این خصوص و ارائه آمارهای مختلف، گفت: این خواسته اکثریت صنف رایانه بود که در 5 زمینه کالای عمده وارداتی حوزه فناوری اطلاعات، استاندارد اجباری حذف شود، به این ترتیب موسسه استاندارد با پیگیریهای بیشتر که از طریق استعلامات و آمارهای مختلفی از گمرک انجام داد، قانع شد تا 4 کالای پرینتر، اسکنر، سرور و فتوکپی را از لیست استانداردهای اجباری خارج کند.

شهرام شیرمست، با بیان اینکه تاکنون در زمینه این 4 کالا، موارد بازگشتی از استاندارد چندان وجود نداشته، افزود: با آمارهایی که گرفته شد، مشخص شد که در میان خیل این کالاهای وارداتی این بازه، تنها تعداد محدودی به دلیل عدم رعایت استانداردهای لازم مرجوع شدند و همین موضوع زمینه را برای حذف این استانداردها بیشتر آماده کرد.

او در خصوص اینکه چرا نوتبوک در لیست کالاهای حذف شده قرار نگرفته است، اضافه کرد: در حقیقت چون میزان نوتبوکهای برگشت داده شده به لحاظ عدم رعایت استانداردهای لازم بیشتر از تعداد مدنظر در مقایسه با کالاهای فوق بود، هم اکنون درباره حذف استاندارد اجباری لپتاپ دست نگه داشتیم.

شیرمست ادامه داد: البته این موضوع به این معنا نیست که حذف استاندارد اجباری لپتاپ را از بحث خارج کردهایم، بلکه اعتقاد داریم در طی ماههای آینده میتوانیم با استناد بر دلایل مختلف و مشکلات گوناگونی که صنف در خصوص اجباری بودن استاندارد این کالا از آن اعتراض دارد، قضیه را پیگیری کنیم.

او به ادامه یافتن جلسات کارشناسی در خصوص استاندارد نوتبوک اشاره کرد و گفت: در حال حاضر به دلیل مسئله تحریم و مشکلات خاص و عمومی که بازار این کالا دارد قصد داریم تا با برگزاری جلسات مشترک با حضور اعضای صنفی، وزارت صنایع و کارشناسان موسسه استاندارد، موضوع استاندارد لپتاپهای وارداتی را به صورت مجزا و با قدرت بیشتری دنبال کنیم.

به گفته شیرمست، تنها موضوعی که تا به حال در سنجش استانداردهای اجباری لپتاپ مطرح بوده، برخی مسائل سختافزاری این کالا از جمله بحث کابلهای سه شاخه لپتاپ و پیروی از استاندارد مورد قبول داخلی یعنی استاندارد CE بوده است.

رئیس اتحادیه رایانه، دادهورزی و ماشینهای اداری با بیان اینکه از ابتدا هم مخالفت خود را با احداث دومین آزمایشگاه استاندارد همکار (میزان گستر رایانه) اعلام کرده بود، خاطرنشان کرد: اتحادیه از ابتدا پیشنهاد داده بود که با در نظر گرفتن مسائل اخیر، این مرکز راهاندازی نشود، چرا که قرار بر این بود که در صورت نیاز به وجود چنین مکانی، ما خودمان یک آزمایشگاه صنفی با این اهداف برپا کنیم.

مصرف‌کننده متضرر می‌شود

رئیس مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک که بدون شک در نقطه مقابل نظرات موافق اجرای این طرح قرار دارد، شنیدن این خبر را مغایر با مصوبه هیئت دولت در خصوص استانداردسازی در سال 88 دانست و افزود: طبق این مصوبه که شامل 11 تبصره است، موسسه استاندارد موظف است تا پایان سال جاری کلیه اقلام وارداتی را دارای استاندارد اجباری کند و تصویب این خبر بدون شک با این مغایرت خواهد داشت.

ویدا سینا، با بیان اینکه در طی جلسات اخیر مدیر کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان تهران هم با حذف استاند اردهای اجباری مخالف بودند، گفت: علاوه بر مخالفت ایشان، با قوت گرفتن این اتفاق این سوال مطرح میشود که پس چه کسی میخواهد از سیاستگذاری دولت حمایت و آنها را اجرایی کند؟

او مهمترین دلیل مخالفت خود با حذف این استانداردها را متضرر شدن مصرفکنندگان از سودجویی واردکنندگان عنوان و اضافه کرد: این موضوع در حالی برای حذف استاندارد نوت بوک هم دنبال میشود که میتوانم بگویم حدود             90 درصد از لپتاپهای وارداتی فاقد استاندارد CE هستند و به خوبی معلوم است که عدم وجود این استاندارد در کنار نارسایی مسائل سخت‌‌افزاری نوتبوکها میتواند تنها برای کاربران خطرآفرین باشد.

سینا با اظهار تاسف از نحوه عملکرد صنف واردکنندگان، این حرکت را مغایر با تصمیمات اخذ شده دولت در راستای استانداردسازی خواند و ادامه داد: برخلاف دیدگاههایی که متقاضیان حذف استاندارد اجباری مبنی بر اتلاف زمان در فرآیند این بازنگری میدانند، مشکل اصلی آنها را باید در پرداخت هزینه 8 به 1000 دانست که به نظر ایشان عدد بزرگی محسوب میشود.

رئیس مرکز تحقیقات و صنایع انفورماتیک با بیان اینکه از موضعگیری و عملکرد سازمان نظام صنفی رایانهای در این خصوص متعجب شده، افزود: جای تعجب دارد که چرا این سازمان با داشتن هدف حمایت از مصرفکنندگان، با حذف استانداردهای اجباری مهمترین کالای IT موافقت کرده است.

به گفته وی، اگر توانستیم در طی این چند سال رشد و توسعه قابل قبولی در یک بازار نسبتا امن IT داشته باشیم، مرهون کنترلها در مبادی ورودی و سنجش استاندارد کالاهای وارداتی هستیم و طبیعی است که با از بین بردن این فیلترها، بروز محصولات فاقد کیفیت و استاندارد در بازار اجتنابناپذیر باشد. سینا با اشاره به اینکه مسئله تحریم تاثیر قابل توجهی بر کاهش واردات ندارد، افزود: کسانیکه به دلیل مخالفت با مسائل مالی درگیر، خواستار حذف این استانداردها بودند میتوانستند به جای حذف صورت مسئله، درخواست یک بازنگری در فرآیند مالی این قضیه را کنند.

جایی برای تقلب نیست

از سوی دیگر رئیس کمیسیون سختافزار سازمان نظام صنفی رایانهای به عنوان یکی دیگر از حامیان حذف استانداردهای اجباری، افزودن استاندارد اجباری نوت بوک به لیست حذف شدگان را در شرایط مساوی با این کالاها منطقی خواند و گفت: از روز اول هم سازمان نظام صنفی خواستار حذف استاندارد اجباری این پنج قلم کالا بود و ما انتظار داشتیم که موسسه استاندارد روی حذف استاندارد نوت بوک هم نظر مساعدی داشته باشد.

حسین غروی با بیان اینکه اغلب این کالاها و به خصوص لپتاپهای وارداتی غیر استاندارد در بازار داخلی جایگاهی ندارند، افزود: جنگ فشرده برندهای موجود به واردکنندگان اجازه نمیدهد که بخواهند کالای بی کیفیت را به بازار تزریق کنند چرا که این شرکتهای سازنده برندها اغلب خود جزو مشاوران تعیین استانداردهای بینالمللی محسوب میشوند.

او به مشکلات اقتصادی واردکنندگان اشاره کرد و ادامه داد: در حقیقت بررسی دوباره استانداردهای این کالاها با زمان و هزینهای که به خود اختصاص میداد یک دوباره کاری محسوب میشود و ما با هرگونه اضافه کاری مخالفیم.

یکنواخت عمل نکردیم

همچنین رئیس کمیسیون تدوین مقررات و استاندارد سازمان نظام صنفی رایانهای، با بیان اینکه اصل استانداردگذاری، جزو مهمترین مراحل رشد هر حوزهای محسوب میشود، گفت: همواره وجود استاندارد اجباری با داشتن دو هدف عمده حمایت از مصرفکنندگان و رفع موانع تجاری تولید مفید بوده اما متاسفانه اجرای ناصحیح در این مقوله، میتواند مشکل آفرین باشد.

آزاده داننده با اشاره به اینکه آزمایشگاههای متصدی اجرا باید دارای شرایط و تجهیزات لازم برای اجرا باشند، افزود: ما هرگز شواهدی دال بر اینکه محیط این آزمایشگاهها استاندارد نبوده نداشتیم اما ناهماهنگیهایی میان این مرکز با شاخههای صنفی وجود دارد و این باعث شد تا استانداردهای اجباری کالاهای IT نتواند تاثیرگذاری لازم را داشته باشد.

او با بیان اینکه اجباری شدن استاندارد کالاها مستلزم فراهم آوردن بستر و امکانات اجرایی است، گفت: شاید یکی از عواملی که باعث شد حرکت سنجش استانداردهای اجباری در حوزه IT چندان یکنواخت به نظر نرسد این بوده که ساز و کار لازم برای بررسی موضوع در کشور به درستی وجود نداشته است.

به گفته داننده، در شرایطی که انتظارات صنف به درستی از این مراکز محدود برآورده نمیشود طبیعی است که حذف استانداردهای اجباری در شرایط موجود منطقی باشد و بدون شک ارائه این ساز و کار برای نوتبوک هم میتواند اوضاع را بهتر کند.

نوع مطلب : رایانه & موبایل، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 26 شهریور 1396 04:39 ق.ظ
Asking questions are genuinely pleasant thing if you are not understanding
something completely, but this paragraph offers pleasant understanding even.
شنبه 11 شهریور 1396 12:54 ب.ظ
If you are going for most excellent contents like myself, only pay a visit this
web site all the time because it offers quality contents, thanks
دوشنبه 28 فروردین 1396 11:11 ق.ظ
Thank you for some other magnificent post. The place else may just anybody get
that type of information in such an ideal means of writing?

I've a presentation next week, and I'm on the search for such
information.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر